23 červen 2014

Volkswagen zve na půlmaraton do Olomouce

Volkswagen pořádá Půlmaraton v Olomouci

2014-06-19

Letos již popáté se v hanácké metropoli sejdou o víkendu nejlepší vytrvalostní běžci z celého světa, aby změřili své síly v půlmaratonu a dalších bězích připravených s podporou značky Volkswagen, která je dlouhodobým partnerem společnosti Prague International Marathon (PIM) a běžecké ligy RunCzech. Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2014 odstartuje v sobotu 21. června v 19 h z Horního náměstí.

Již pátý ročník jednoho z nejoblíbenějších půlmaratonů v České republice je za dveřmi. Olomoucký půlmaraton se stal prvním vytrvalostním závodem běžecké ligy RunCzech, který se konal mimo Prahu, a v současnosti je největší běžeckou akcí na Moravě a po pražském půlmaratonu druhým největším půlmaratonem v České republice. V uplynulých čtyřech ročnících se olomouckého půlmaratonu zúčastnilo celkem 14 220 běžců a letos má do Olomouce namířeno rekordních 7300 běžců 41 národností.

Kromě hlavního závodu Mattoni 1/2Maraton Olomouc jsou připraveny doprovodné závody (Mattoni 1/2Maraton Olomouc - štafety, 2RUN (10+11 km) a nesoutěžní dm rodinný běh na 3 km) a bohatý kulturní program. Všechny soutěžní běhy budou odstartovány v sobotu 18. června v 19 h z Horního náměstí přímo v centru Olomouce, dm rodinný běh startuje o dvě hodiny dříve.

V souvislosti se zvýšením kapacity olomouckého závodu se změnila trasa, která je nově jednokolová a vede i severní částí města. Na start se postaví elitní světoví běžci včetně Wilsona Kipsanga, světového rekordmana v maratonu, Edny Kiplagatové, jediné ženy, která kdy obhájila titul mistryně světa v maratonu, a Denise Kimetta, držitele nejlepšího světového času v běhu na 25 km.

České barvy budou hájit mimo jiné Jiří Homoláč, Leoš Pelouch a Robert Míč, v ženské kategorii pak Ivana Sekyrová společně s olomouckou rodačkou Petrou Kamínkovou. Diváci uvidí v hlavním i doprovodných závodech také celou řadu známých osobností.

Stejně jako v Praze bude i v Olomouci probíhat společná akce značek Volkswagen a Birell. Fanoušci mají možnost posílat vzkazy svým běžcům, které se potom zobrazí na trati. Vzkazy se budou tentokrát zobrazovat na 19. kilometru. Fanoušci mohou svůj videovzkaz nahrát na veletrhu Moravia Sport Expo a nebo zaslat prostřednictvím internetové stránky www.runblue.cz. Ti, co se do Olomouce nedostanou, budou moci poprvé v historii sledovat průběh olomouckého půlmaratonu v přímém přenosu na portálu Seznam.cz.

Běh patří mezi 3 nejrozšířenější sporty v České republice. Podle výzkumu agentury GfK z roku 2013 běhá alespoň jednou týdně 1,87 milionu obyvatel České republiky starších 15 let, tedy více než čtvrtina z této populace. Běžecká liga RunCzech pořádá celkem 7 závodů v 5 městech České republiky. V roce 2013 se všech závodů zúčastnilo celkem 61 306 běžců.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc se pyšní stříbrnou známkou kvality od Mezinárodní asociace atletických federací IAAF a letos budou organizátoři usilovat o získání nejvyššího ocenění v podobě zlaté známky IAAF. Volkswagen tradičně přispívá k hladkému průběhu olomouckého půlmaratonu zapůjčením flotily osobních a užitkových vozů Volkswagen.

Zpět nahoru