13 březen 2013

Golf Variant Concept R-Line

Golf Variant Concept R-Line

Pouhý jeden den po světové premiéře nového modelu Golf Variant představuje Volkswagen na Ženevském autosalonu studii mimořádně sportovní verze R-Line s označením Golf Variant Concept R-Line. Nový Golf Variant získal v porovnání s předchůdcem mnohem osobitější a charismatičtější styl. Proto i Golf Variant Concept R-Line zdůrazňuje dynamický potenciál nejnovější karosářské varianty Golfu. Golf Variant se dosud v designu R-Line nevyráběl, takže studie je první ukázkou, jak by si Volkswagen takovou variantu mohl představovat.

Golf Variant Concept R-Line je při pohledu zvenku nápadný mimo jiné individualizovanou čelní partií, rovněž upravenou zádí, výraznými prahovými lištami a novými 18" koly R-Line. Interiér je charakterizován sportovními sedadly obšitými kůží a dalšími prvky se vzhledem uhlíkového kompozitu. Pohon obstarává nejmodernější jednotka 2.0 TDI s výkonem 110 kW / 150 PS a nízkou spotřebou paliva. Hnací sílu motoru, který poskytuje až 320 N.m, přenáší suverénně na vozovku pohon všech kol 4Motion (s novou mezinápravovou spojkou Haldex 5).

Silueta. Výrazným vizuálním prvkem studie jsou leskle černé vnější prahové lišty, které nezdobí jako obvykle jen boční prahy protažené až k podběhům kol, ale prochází téměř po celém obvodu vozu. Markantní jsou rovněž 18" kola R-Line v designu "Salvador" lakovaná ve stříbrném odstínu Sterling, a také z profilu dobře patrný přední spoiler ve stylu závodních vozů.

Čelní partie. Nově navržený nárazník v designu R-Line má uprostřed dominantní otvor pro přívod chladicího vzduchu, který je dole ohraničen chromovanou lištou a předním spoilerem lakovaným v barvě karoserie (modrý metalický lak v odstínu "Lapiz"). Po levé a pravé straně je tento otvor orámován dvěma diagonálními příčkami lakovanými rovněž barvou karoserie. Po stranách je pak umístěn ještě jeden otvor pro přívod vzduchu s integrovanými mlhovými světlomety. Ještě níž se nalézá markantní přední spoiler, který opticky navazuje na černé boční prahy.

Zadní partie. Upravený design zádě je definován výrazným černým difuzorem ve sportovním stylu, do něhož jsou na levé straně vozu integrovány chromované dvojité koncovky výfukové soustavy. Difuzor je po stranách orámován vizuálním prodloužením vnějších ozdobných lišt bočních prahů. Rovněž v designu R-Line je střešní spoiler. Díky širokému rozchodu kol nového modelu Golf Variant (vpředu 1529 mm, vzadu 1520 mm) a v případě studie použitým 18" kolům s pneumatikami rozměru 225/40 vyniká i záď sportovním vzhledem, který si nijak nezadá s novými modely Golf GTI a GTD.

Interiér. Exkluzivně vybavený interiér studie Golf Variant Concept R-Line koresponduje barevným provedením, použitými materiály i výbavou s exteriérem. Řidič a spolujezdec naleznou pohodlí v ergonomicky tvarovaném sportovním sedadle. Prostřední části sedacích ploch všech pěti sedadel jsou potaženy ušlechtilou kůží Nappa v modrém barevném odstínu "Space Blue". Na vnitřních plochách bočních polštářů sedadel je použita černá kůže, jejíž povrchová úprava připomíná strukturu uhlíkového kompozitu. Tato kůže nalezla uplatnění rovněž ve výplních dveří a na vnějších plochách opěradel sedadel řidiče a spolujezdce. Černou kůží Nappa jsou navíc potaženy další vnější plochy sedadel, volant a středová loketní opěrka. Interiéroví designéři zvolili pro kontrastní stehování krystalicky šedou barvu. S ní je sladěno čalounění stropu v perleťově šedé. Rovněž ve stylu R-Line byly koncipovány prahové lišty a černé podlahové rohože s modrým koženým lemováním. Dalším zdůrazněním sportovního stylu je ušlechtilé černé ozdobné obložení interiéru z modelu Golf Highline.

Objem zavazadlového prostoru. Navzdory sportovním vlastnostem přesvědčí i Golf Variant Concept R-Line mimořádně dobrými prostorovými poměry a velkým zavazadlovým prostorem s variabilním uspořádáním. Při využití výšky až k horní hraně opěradel zadních sedadel má zavazadlový prostor objem 605 litrů. Při využití délky ložné plochy až k opěradlům předních sedadel a celé výšky interiéru až ke stropu nabízí nový Golf Variant dokonce 1620 litrů. S těmito hodnotami je sportovní studie připravena na většinu myslitelných přepravních úkolů.

Zpět nahoru